ahmetturkan.gen.tr

HAYATTAN DERSLER

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır

SOFRA BAŞINDAKİ ÂDÂB

e-Posta Yazdır PDF

1. Besmele ile başlayıp, hamdele ile bitirmektir. Hatta her lokmayı aldıkça “Bismillâh” demek, daha güzeldir. Herkesin duyup söylemesi için, Besmele’yi aşikâre okumalıdır.

2. Sağ el ile yemeli, tuz ile başlayıp, tuz ile bitirmelidir. Nebî (s.a.v.): “Ya Ali, yemeğe tuz ile başla! Çünkü tuz 70 çeşit hastalığa şifadır. Bu hastalıklar arasında cinnet, cüzzam, baras, mide ağrısı ve diş ağrısı da vardır.” buyurmuştur. (Şir’at’ül İslâm)

3. Lokmayı küçük almalı, iyice çiğnemeli, ağzındaki lokmayı yutmadan diğerini almamalıdır. Çünkü bu, yemekte aceledir.

Son Güncelleme: Salı, 28 Mayıs 2024 11:35 Devamını oku...
 

MÜ’MİNLERİN ANNELERİNDEN HZ. SEVDE BİNT-İ ZEM’A (R.ANHÂ)

e-Posta Yazdır PDF

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in muhterem hanımlarından biridir. Hz. Sevde (r.anhâ) ilk evliliğini Sekran (r.a.) ile yapmıştı. İslâmiyet’in ilk yıllarında kocası Sekran (r.a.) ile imân ederek müslümân oldular. Hz. Sevde (r.anhâ) ve Sekran (r.a.) da Mekkeli müşriklerin

Devamını oku...
 

BİR MUHTEDİ PORTRESİ: YAMAN DEDE

e-Posta Yazdır PDF
Diyamandi Efendi, Osmanlı tebaasına mensup Rum Ortodoks bir ailenin ferdi olarak 1887 yılında Kayseri’nin Talas ilçesinde doğdu. Babası iplik tüccarı Yuvan Efendi’nin işleri nedeniyle on aylıkken ailesiyle birlikte Kastamonu’ya göç etti. İlk eğitimini Rum Ortodoks Mektebi’nde aldıktan sonra 1901 yılında Kastamonu İdadisi’ne başladı. Yedi yıl süren idadi eğitimini birincilikle tamamladı.
Son Güncelleme: Salı, 28 Mayıs 2024 11:35 Devamını oku...
 

HANIM VELÎLERDEN SEYYİDÜT’ÜN NEFÎSE (R.ÂLEYHÂ)

e-Posta Yazdır PDF

Dünyâya düşkün olmaması, haramlardan çok sakınması, kerem ve cömertliği ile meşhûr hanım velîlerdendir. Çok hadîs-i şerîf öğrenmişti. Kur’ân-ı Kerîm’i ezbere bilirdi. Otuz defa hacca gitti. Gündüzleri oruç tutar, geceleri ibâdetle geçirirdi ve çok az yemek yerdi. Bir menkîbeleri şöyledir: Hıristiyan bir kadının, genç bir oğlu vardı. Bu genç, bir sefere çıktı ve yolda esir düştü. Annesi kiliselere gidip çok araştırdı ise de oğlundan bir haber alamadı. Bir gün kocasına, “Bu şehirde Seyyidet Nefîse isminde, duâsı makbûl bir hanım varmış, ona git. Belki çocuğumuzun bulunması için duâ eder. Eğer onun duâsı hürmetine oğlumuz bulunursa, ben de o hanımın dînini, İslâmiyeti kabûl edeceğim.” dedi.

Devamını oku...
 

BERÂT GECESİ

e-Posta Yazdır PDF

Berât gecesini ibâdetle ihyâ etmek, mendup ve müstehabdır. Berât gecesini ihyâ edene, cennet vacip olur.

Berât gecesi bütün bir yılın günâhına keffarettir. Berât gecesinde Yüce Allâh hayrı yağmur gibi yağdırır. Duâların geri çevrilmeyeceği beş geceden birisidir. Peygamberimiz (s.a.v.):* “Şaban ayının yarısı olduğunda, gecesini namazla, gündüzünü de oruçla geçiriniz”* buyurmuştur.

Devamını oku...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

REKLAMLAR

Web Site Tasarımı

Yönetim Panelli Website Tasarımlarınız için

0532 307 60 09

 

 

İSTATİSTİKLER

OS : Linux c
PHP : 5.3.29
MySQL : 5.7.43
Zaman : 11:35
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 31076
İçerik : 1251
Web Bağlantıları : 2
İçerik Tıklama Görünümü : 2268162