ahmetturkan.gen.tr

HAYATTAN DERSLER

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Home İSLAM İSLAM TARİHİ HZ. HATİCE’NİN (R.A.) PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.)’İ ARATMASI, TESELLİ VE TEBŞİR ETMESİ

HZ. HATİCE’NİN (R.A.) PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.)’İ ARATMASI, TESELLİ VE TEBŞİR ETMESİ

e-Posta Yazdır PDF

Hz. Hatice (r.a.), Nebî (s.a.v.)’e yemek yapıp göndermiş; gönderdiği adamlar Nebî (s.a.v.)’i Hira mağarasında bulamamışlardı. Bunun üzerine, amcalarının ve dayılarının evlerine de adam gönderip arattırmıştı. Oralarda da bulamayınca, çok kaygılanmıştı. Peygamberimiz (s.a.v.) ise, hâlâ, olduğu yerde duruyordu. Nihayet, Cebrail (a.s.) ayrılıp gidince, Nebî (s.a.v.) hemen evine döndü.

Peygamberimiz (s.a.v.) eve geldiği zaman, Hz. Hatice (r.a.): “Ey Ebu’l-Kasım! Nerede idin? Vallahi, seni aramak için adamlar saldım. Onlar seni Mekke’nin yukarılarına kadar aradıkları halde, bulamayıp geri döndüler!” dedi.

Peygamberimiz (s.a.v.), gördüğü bütün şeyleri ona birer birer anlattı. Rüyada gördüğü, kendisine çok ağır gelen hadiseyi anlattığı zaman, Hz. Hatice (r.a.): “Sana müjdeler olsun Yüce Allâh, sana hayırdan başka bir şey yapmaz. Sebat et! Hatice’nin varlığı Kudret Elinde bulunan Allâh (c.c.)’e yemin ederim ki, ben senin bu ümmetin peygamberi olacağını umuyorum!” dedi. Hemen kalktı. Elbisesini derleyip toparladıktan sonra, amcasının oğlu Varaka b. Nevfel’e kadar gitti. Cahiliye devrinde Hristiyanlığa girmişti; Arapça yazı yazmayı bilir, İncil’den bir şeyler yazar dururdu. Çok yaşlanmış ve gözleri de görmez olmuştu. Tevrat ve İncil ehli olan Yahudi ve Hristiyanlardan birçok şeyler dinlemişti. Hz. Hatice (r.a.), Peygamberimiz’in (s.a.v.) görüp işitip de kendisine haber vermiş olduğu şeyleri Varaka’ya haber verince, Varaka: “Kuddûs! Kuddûs! [Pâk ve kusursuz!]

Varaka’nın varlığı Kudret Elinde Bulunana yemin ederim ki: Ey Hatice, bana doğru söyledinse, ona gelen Nâmûs-u Ekber’dir ki, o Musa (a.s.)’a da gelmişti. O (Muhammed (s.a.v.)), muhakkak, bu ümmetin peygamberidir. Kendisine söyle: Sebat etsin!” dedi.

(M. Asım Köksal, İslam Tarihi)

 

REKLAMLAR

Web Site Tasarımı

Yönetim Panelli Website Tasarımlarınız için

0532 307 60 09

 

 

İSTATİSTİKLER

OS : Linux c
PHP : 5.3.29
MySQL : 5.7.43
Zaman : 23:24
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 31076
İçerik : 1247
Web Bağlantıları : 2
İçerik Tıklama Görünümü : 2202571

Haberler

SİTEMİZE KATKIDA BULUNUN. İNSANLARIMIZ GÜZEL ŞEYLERİ HAKEDİYOR

Ahmet TÜRKAN

ahmetturkan@gmail.com