ahmetturkan.gen.tr

HAYATTAN DERSLER

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Home İSLAM OKUMALAR HZ. ADEM’İN İMTİHANI

HZ. ADEM’İN İMTİHANI

e-Posta Yazdır PDF

Âdem (a.s.), Cennet’te oturup konuşacak bir kimse ve kendisi ile sükûnet bulacağı bir zevce bulunmaksızın tek başına gezip dolaştığı sırada Yüce Allâh, ona, bir uyku verdi. Yüce Allâh, ona bir elem duyurmadan, sol eğe kemiklerinden birini alıp yerine et doldurdu. Âdem (a.s.), daha uykudan uyanmadan, Hz. Havva’yı, ondan yarattı. Âdem (a.s.), uyanınca başucunda bir kadının oturduğunu gördü. “Sen, Nesin? Sen, kimsin?” diye sordu. Hz. Havva: “Bir Kadın!” dedi. Âdem (a.s.): “Sen, ne için yaratıldın?” diye sordu.

Hz. Havva: “Sen, benimle sükûnet bulasın diye yaratıldım!” dedi. Melekler, Âdem (a.s.)’ın bilgisinin nerelere kadar ulaşabildiğini anlamak, ilmini sınamak için Hz. Havva hakkında ona: “Bu, nedir?” diye sordular.

Âdem (a.s.): “Bir kadın!” dedi. Melekler: “Onun ismi nedir?” diye sordular.Âdem (a.s.): “Havva’dır” dedi. Ona, ne için Havva ismi verildi?” diye sordular. Âdem (a.s.): “Kendisi, canlı bir şeyden yaratıldığı için!” dedi. Yüce Allâh; Âdem (a.s.)’la Hz.Havva’nın cennette yaşamalarına ve orada yaklaşmalarını yasakladığı bir tek ağaç dışında- Cennet nimetlerinden bol bol yararlanmalarına müsâade etti. Ayrıca; İblis’in de, kendilerine düşman olduğunu açıklayıp: “O, sakın sizi, Cennetten çıkarmasın!” buyurarak uyardı. İblis, tuzağa düşürme işine ağıtla başladı. Âdem (a.s.)’la Hz. Havva, ona:

“Sen ne için ağlıyorsun?” diye sordular. İblis: “Sizin, öleceğinize ve içinde bulunduğunuz şu nimet ve ikramlardan ayrılacağınıza ağlıyorum!” dedi. Bundan sonra, İblis, onların yanına tekrar geldi. Kendilerinin iyiliklerini istediğine yemin edip onları, aldattı. Yasak ağacın meyvasından yedirerek edep yerlerinin açılmasına, Cennetten çıkarılmalarına sebep oldu.

Âdem (a.s.) ile Hz.Havva’ya, Cennet’teki belli bir ağaçtan yararlanmalarının yasaklanması ise bir imtihan olup, hem kendileri, hem zürriyetleri hakkında, yerine getirilecek İlâhî hükmün bir gereği idi.

(M. Asım Köksal, İslam Tarihi)

 

REKLAMLAR

Web Site Tasarımı

Yönetim Panelli Website Tasarımlarınız için

0532 307 60 09

 

 

İSTATİSTİKLER

OS : Linux c
PHP : 5.3.29
MySQL : 5.6.45
Zaman : 01:01
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 27710
İçerik : 1098
Web Bağlantıları : 2
İçerik Tıklama Görünümü : 1295713

Haberler

 

Eydirme gül yüzünü

Boyun bükmeye değmez…

Gülerken ağladığını,

Mutlu olanlar bilemez…

Saçlarına düşse de,

Yüreğine ak düşmez…

Hep gül dostum,

Bizim gibiler ölmez…