ahmetturkan.gen.tr

HAYATTAN DERSLER

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Home SİYER SİYER YEMEK YEMENİN SÜNNETLERİ

YEMEK YEMENİN SÜNNETLERİ

e-Posta Yazdır PDF
3 Cemaziyelevvel 143920 Ocak 2018 Cumartesi

Cenab-ı Allâh Kur’an’da: “Yeyiniz içiniz, fakat israf etmeyiniz.” diye emretmiştir. (A’raf s.31) Peygamber (s.a.v.) israftan, çok yemekten ve haram yemekten men etmiştir. Yeme içme konusundaki tavsiyeleri kısaca şöyle özetlenebilir: “Yemeyi acıkmadan yemeyiniz. Mideyi üçe ayırınız ve doymadan sofradan kalkınız.”

- “Yemeğin bereketi, önce ve sonra elleri, ağzı yıkamaktır.” (Tirmizi, Et’ime 39) - “Yemek yemeden önce Besmele çekiniz, sağ elle yeyiniz ve önünüzden yeyiniz.” -“Helalden yeyiniz” -“Kızgın yemeyiniz, yemeğe üflemeyiniz.” -“Lokmaları küçük tutunuz.” -“Çok yemeyiniz. - “Yemek yerken konuşmayınız.” “Artık bırakmayınız, israf etmeyiniz.” “Yerken acele etmeyiniz, iyice çiyneyiniz.”

Hz. Peygamber (s.a.v.) yemek yerken oturarak ve bir yere dayanmadan yemeyi tavsiye etmiştir. Şöyle buyurur: “Bir yere dayanarak yemek yemem.” (R.Salihın 749)(Ramuz, elEhadis 545/13)

Peygamber (s.a.v.) çok yemekten men etmiştir. Bir gün göbekli biri ile karşılaşmış, parmağı ile şişmiş göbeği dürterek “Bu böyle olmamalıdır.”Demiştir. Bu konuda şu hadisleri zikredebiliriz:

- “Dünyada çok yiyenler, ahirette aç kalacaklardır.” (Tirmizi, Kıyamet 37)

- “İbadet az yemektedir.” (Ramuz, el-Ehadis 195/9)

- “Yemeyi çok yemekten sakınınız.”(Ramuz, el-Ehadis 177/2) “Her hastalığın başı karnı fazla doldurmaktır.” “Her hastalığın başı karnı fazla doldurmaktır.” “Her hastalığın başı karnı fazla doldurmaktır.” (Ramuz, el-Ehadis 72/10) “İnsanoğlu karnından daha zararlı bir kap doldurmamıştır.” (İbni Mace, Et’ime 50)

- “Ümmetim için çok korktuğum şey; çok yiyip karınlarının büyümesi, çok uyumaları, tembellik ve inanç zayıflığıdır.” (Ramuz el-Ehadis:20/10)

(Mustafa Öselmiş, Tıbb-i Nebevî, s.40-42)

Mevlâna Takvimi

 

REKLAMLAR

Web Site Tasarımı

Yönetim Panelli Website Tasarımlarınız için

0532 307 60 09

 

 

İSTATİSTİKLER

OS : Linux c
PHP : 5.3.29
MySQL : 5.6.44
Zaman : 00:12
Ön bellekleme : Etkisizleştirildi
GZIP : Etkisizleştirildi
Üyeler : 225
İçerik : 852
Web Bağlantıları : 2
İçerik Tıklama Görünümü : 1061843

Haberler